
Atrodo dar visai neseniai pradėjome džiaugtis ilgėjančiomis dienomis, šiltėjančiu oru, o čia ir vėl netikėtai atėjo ruduo. Taip ir bitės, besidžiaugusios puikiomis sąlygomis augti, įsinešti nektaro ir žiedadulkių, dabar jau ruošiasi žiemojimui - ilgam atšiauriam laikotarpiui, kuomet sąlygos skraidyti yra netinkamos, o gamtoje nėra maisto šaltinių. Šį sudėtingą laikotarpį bitės privalo išgyventi iki kitų metų pavasario ir maitintis tik maistu, kurį sukaupė avilyje.
Ar 2023 metai buvo palankūs bitėms?
Sezonas prasidėjo gana permainingais orais, prie kurių žmonės jau pradeda priprasti - pirmi šilumos pliūpsniai ateina dar tik baigiantis žiemai, augalai atgyja po ilgos žiemos, o pavasariui įsibėgėjus ateina vėsūs, lietingi orai ir šalnos, sugrąžinantys augalų vegetaciją žingsniu atgal. Visa tai labai tiesiogiai paveikia bites, kurios yra jautrios tiek staigiems temperatūrų pokyčiams, tiek orų padarytai žalai augalams. Staigūs temperatūrų šuoliai mažina maisto šaltinių kokybę ir kiekį bitėms ypač svarbiu momentu - kai po žiemos dar tik pradeda stiprėti ir augti nauja bičių karta.
Visgi su šiais iššūkiais bitės sėkmingai susidorojo, ir nors pavasario orai nelepino, jos išnaudojo kiekvieną saulėtą ir šiltą dieną. Net 70 % visų augalų rūšių žydi pavasarį gana trumpame intervale, tad bitės turi milžinišką žydinčių augalų pasirinkimą. Dėl eilinio Lietuviško pavasario, prasidėjus kalendorinei vasarai šeimos buvo sėkmingai sustiprėjusios ir sukaupusios maisto atsargų tolimesniam augimui.
Vasara bitėms yra palankiausias metų laikas - gamtoj žydi daugybė augalų, daug šilumos ir lietaus, tad bitės šiuo laikotarpiui įprastai klesti ir pasiekia bičių šeimos gausumo piką, kuris gali siekti iki 60 000 - 80 000 bičių viename avilyje! Tiesa, dėl klimato kaitos pokyčių, vis dažniau susiduriame su temperatūros “šokais”, t.y. daugėja labai karštų ar šaltų, labai sausų, ar drėgnų laikotarpių, o tai paveikia gamtos ciklus - prie to turi prisitaikyti ir bitės. Taip ir šiemet, tikrai susidūrėme su sausromis, kurios prasidėjo anksti ir laikėsi iki pat vasaros pabaigos, tai paveikė įprastą bičių medunešį, sausros metu augalai išties neskyrė arba skyrė mažai nektaro, bet bitės buvo sukaupusios pakankamai maisto atsargų ir retkarčiais, ypač po didesnio lietaus, gamtoje rasdavo šviežio nektaro.
2023 m. bitininkystės sezonas turėjo savo išskirtinumų, tiek teigiamų, tiek neigiamų, kurie buvo iššūkiai bitėms. Visgi daugiau nei 100 milijonų metų vystymosi bites užgrūdino - jos prisitaiko prie įvairių gamtos kataklizmų, kurie gali ypatingai stipriai sumažinti bičių populiaciją. Žinoma, staigūs šeimų išnykimai turi labai didžiulį poveikį žmonijai, vartojančiai daug maisto produktų, kuriems reikalingas bičių ir kitų vabzdžių apdulkinimas. Dėl šios priežasties, turime pareigą kaip įmanoma daugiau prisidėti prie to, jog gamtos pokyčiai bitėms būtų kuo lengvesni.