
Kada yra geriausias laikas pradėti bitininkauti? Juokais galima atsakyti, kad tikriausiai vakar, tačiau bitėms, kurių gyvenimo būdas priklauso nuo aplinkos sąlygų, labai svarbus gamtos ciklas. Bitininkystės sezonas skirstomas į 4 metų laikus tad panagrinėkime kaip gi bitės gyvena skirtingais metų laikais.
Žiema
Tai ramybės, resursų taupymo laikotarpis. Yra manančių, jog bitės žiemą miega - kartais šį procesą taip gražiai vadina ir patys bitininkai. Tačiau išties bitės visą žiemą yra budrios, o norėdamos išgyventi jos susiglaudžia tarpusavyje ir sudaro bičių kamuolį. Tokiu metu naujos bitės neauginamos. Tokiame kamuolyje palaikoma optimali temperatūra - kad bitės nesustingtų, bet kartu ir neperkaistų kad temperatūra būtų kuo mažesnė. Tokiu atveju bus suvartojama mažiau medaus temperatūrai palaikyti. Bičių gebėjimas nepalankiomis sąlygomis (ar tai būtų žiema, ar kitos ekstremalios sąlygos) persijungti į taupymo režimą, visus šiuos sunkius laikotarpius iškęsti ir lėmė bičių išlikimą milijonus metų.
Pavasaris
Pabudimas ir atsigavimas. Šio laikotarpio pradžia bitėms yra sunki - po ilgo, nepalankaus laikotarpio, kurio metu buvo sunaudota daug maisto atsargų, dalis bičių populiacijos neišgyveno todėl bičių šeima turi greitai atsistatyti. Tai tarsi kova su laiku, kuomet bičių šeima turi persilaužti ir naujai atsirandančių bičių kiekis turi viršyti po žiemos pavargusių bičių kiekį. Pavasarį gamta suteikia tam visas galimybes - pirmiausia atsiranda pakankami augalų žiedadulkių, kurios suteikia baltymus, riebalus, kitas naudingąsias medžiagas, o vėliau prisideda ir nektaras, kuris yra pagrindinis energijos šaltinis. Tai yra puikus laikas bičių šeimai augti, stiprėti.
Vasara
Šiltos dienos ir naktys, lietūs, ilgos dienos suteikia puikias galimybes bitėms apsirūpinti maisto ištekliais ne tik augimui, bet ir pasiruošimui žiemoti, kuomet ateis ne tokie palankūs laikotarpiai. Gamta šiuo metu taip pat yra labiau dosnesnė nektaro atžvilgiu, kuris bičių šeimai yra svarbus atsargoms. Vasaros metu bičių šeima pasiekia savo stiprumo piką - daugiausiai bičių kolonijoje, todėl išnaudojamos visos progos atsinešti kuo daugiau nektaro į avilį. Vasara taip pat yra dažniausias bičių spietimo metas, kuomet bičių šeima pasidalina į dvi dalis, senoji bičių motinėlė su dalimi bičių išskrenda ieškoti naujų namų, o avilyje lieka kita dalis bičių, bičių perai (iš kurių išsiris jaunos bitės) ir naujai auginama bičių motina. Šie spiečiai taip pat pasinaudoja gamtoje esančiu nektaru, žiedadulkėmis, jog įsikurtų naujuose namuose ir spėtų užauginti stiprią bičių šeimą žiemojimui.
Ruduo
Medžiai meta lapus, vėsta dienos ir naktys, o bitės gamtoje beveik neberanda maisto išteklių. Visi šie signalai bičių šeimą informuoja, kad laikas pradėti ruoštis atšiauriam laikotarpiui, dėl to mažėja auginamų naujų bičių kiekiai, maisto atsargos avilyje labiau saugomos ir talpinamos arčiau būsimo bičių kamuolio vietos. Tai pereinamasis laikotarpis, kuomet pasitaiko savaičių kai dėl žemos temperatūros bitės visai negali išskristi iš avilio, o jau kitomis savaitėmis orai staiga atšyla. Visgi tokie temperatūrų šuoliai bičių šeimos neišblaško, pasiruošimas žiemoti įsibėgėja.
Apibendrinus kiekvieną metų laiką galime matyti, jog tinkamiausias metas pradėti bitininkauti - pavasaris ir vasara. Pradedant bitininkauti rudenį dar galima spėti susipažinti su bičių šeimos būkle, ją apžiūrėti ir įvertinti situaciją, o žiemą bičių šeimos nepatariama trukdyti. Tokiu metu bičių šeimų negalima nei pernešti, nei pervežti dėl didelės rizikos prarasti šeimą, todėl bitininkystės pradžiai žiema netinkama.
Taigi, planuokitės pradėti bitininkauti pavasarį ir vasarą, tai pavyks padaryti tiek su įsigytomis bičių šeimomis, spiečiais ar nedidelėmis bičių šeimelėmis, nes gamta dosni ir bitės šias sąlygas išnaudos!