
Skaičiuojama, jog net trečdalis viso suvalgomo maisto yra tiesiogiai priklausomas nuo apdulkintojų įtakos, o net 90 procentų augalų rūšių privalo būti apdulkinti, jog išsilaikytų ir neišnyktų. Be abejo, bitės yra tik viena rūšis iš visų vabzdžių apdulkintojų, tačiau tai yra pati gausiausia rūšis, kurios įtaka didžiausia, ypač kalbant apie augalų rūšis, kurios svarbios žmonių mitybai.
Medus – tai maistas, kurį bitės gamina savo reikmėms, tačiau žmonės jau prieš tūkstančius metų pradėjo naudotis šiuo saldėsiu. Be to, kad medus yra skanus, jis taip pat turi gydomųjų savybių ir daug naudos sveikatai. Meduje yra antioksidantų, kurie gali apsaugoti organizmą nuo uždegimų. Uždegimai gali sukelti įvairių sveikatos problemų, įskaitant širdies ligas, vėžį ir autoimuninius sutrikimus. Pasaulyje labai garsus Manuka medus, turintis didelį pripažinimą ir aukštą vertę, tačiau pastaruoju metu atliekama tyrimų tiriant kitas medaus rūšis ir lietuviams nuskilo - jau keletas tyrimų atskleidė, kad antioksidantų grikių meduje buvo ne ką mažiau nei išgarsintame Manuka meduje. Taigi grikių medaus valgymas gali sustiprinti antioksidacinį aktyvumą organizme, o Lietuva pagal auginamų grikių kiekį yra pakankamai aukštai visame pasaulyje, tad turime geras sąlygas grikių medaus gavimui..
Be medaus, bitės gamina dar 6 produktus: bičių vašką, bičių žiedadulkes, bičių duonelė, bičių pienelį, propolį (bičių pikis), bičių nuodus – visa tai žmonės renka ir naudoja įvairiais mitybos ir gydymo tikslais.
Bičių vaškas yra antras pagal žinomumą bičių produktas po medaus. Taip pat turintis ilgą istoriją, naudojimo kultūrą dar nuo senovės Egipto civilizacijos laikų, tačiau vaškas tebėra populiarus produktas. Nepriklausomai nuo to, ar jis naudojamas žvakėms gaminti, ir kaip sudedamoji dalis menininkų medžiagose, taip pat odos ir medžio poliravimo priemonėse, jis gali būti naudojamas įvairiai. Farmacijos pramonė naudoja šią medžiagą kaip rišamąją medžiagą, o kosmetikoje panaudojimas dar platesnis.
Bičių duonelė ir žiedadulkės yra maisto papildas, turintis daug baltymų, vitaminų, stiprinantis organizmą ir suteikiantis energijos.
Bičių pienelis yra želatininė medžiaga, kurią bitės gamina bičių motinėlėms ir jų jaunikliams maitinti. Jis dažnai parduodamas kaip maisto papildas įvairiems fiziniams negalavimams ir lėtinėms ligoms gydyti.
Propolis yra bičių gaminamas junginys, kovojantis su infekcijomis, gydantis žaizdas.
Bičių nuodai gali būti naudojami kaip natūralus įvairių negalavimų gydymas – nuo uždegimo mažinimo iki lėtinių ligų gydymo.
Tačiau didžiausia bičių svarba žemės ūkiui nėra bičių šeimos produktai: tai jų, kaip pasėlių apdulkintojų, darbas. Apskaičiuota, kad ši bičių nauda žemės ūkiui yra nuo 10 iki 20 kartų didesnė už bendrą medaus ir bičių vaško vertę. Apdulkinimas pasauliniu mastu yra gyvybiškai svarbus maždaug 250 000 žydinčių augalų rūšių, kurių dauginimasis priklauso nuo apdulkintojų darbo.
Bitės yra puikios apdulkintojos, nes didžiąją savo gyvenimo dalį praleidžia rinkdamos žiedadulkes – baltymų šaltinį, kuriuo maitinasi besivystantys palikuonys. Kai bitė nusileidžia ant gėlės, visame bičių kūne esantys plaukeliai elektrostatinėmis jėgomis pritraukia žiedadulkes. Kieti plaukeliai ant kojų leidžia žiedadulkes pritraukti į specialius šepetėlius ant kojų ar kūno, o paskui neštis atgal į lizdą. Individualios bitės vienu metu linkusios sutelkti dėmesį į vienos rūšies gėles, o tai reiškia, kad didesnė tikimybė, kad konkreti bitė vienos gėlės žiedadulkes perneš į kitą tos pačios rūšies gėlę. Daugeliui augalų reikalingas toks žiedadulkių pasiskirstymas, vadinamas kryžminiu apdulkinimu, kad išaugintų gyvybingas sėklas. Toks apdulkintojų darbas, skrendant nuo žiedo prie žiedo ir žiedadulkių pernešimas reikalauja daug energijos, todėl daugelis gėlių per evoliuciją išsivystė vabzdžių pritraukimo jauką - nektarą, kuris traukia bites ir bitės vėliau iš jo pagamina medų.
Bitės, kaip apdulkintojos, vaidina svarbų vaidmenį kiekviename ekosistemos aspekte. Jie palaiko medžių, gėlių ir kitų augalų augimą, kurie yra maistas ir prieglobstis dideliems ir mažiems gyvūnams. Bitės prisideda prie sudėtingų, tarpusavyje susijusių ekosistemų, leidžiančių kartu egzistuoti įvairioms rūšims.
Nėra jokių abejonių dėl bičių svarbos mūsų maisto tiekimui. Be jų mūsų sodai būtų skurdūs, o lėkštės tuščios.